„Plaj” to stare rusińskie słowo odnoszące się do drogi do środku gór, przezwyciężającej karpackie grzbiety. Najważniejszą drogą regionu Snina jest Via (Porta) Rusica, prowadząca z byłych Węgier do Polski przez Przełęcz nad Roztokami Górnymi (po słow. Ruské sedlo – przyp. tłum.).
Najstarsze pośrednie dane dotyczące tego szlaku handlowego pochodzą z drugiej połowy XVIII w. Z tego okresu dostępne dwa ciekawe zapisy z 1772 r. ze Stakčína: „Gdybyśmy mieli do tego bydło i wozy, moglibyśmy dostać się do Humennego, tak i wino do Polssczi wozit, a więc furmanyit” oraz z Ruskégo: „Lub tutaj droga jest do Polscej, furmanyime, wina i dohan polszkim kupczum wozime i dlatego zarabiamy pieniądze.“
Jednocześnie dowiadujemy się z nich o rodzaju towarów transportowanych do Polski lub na Węgry. Zgodnie z ustnym podaniem myto za przejazd z towarami pobierano we wsi Ruské na kamiennym moście, który znajdował się w obecnie już nie istniejącej murowanej cerkwi.
W XIX w. na pierwszym planie stało się militarne znaczenie tej drogi. W 1811 r. Sztab Generalny armii austriackiej opracował tajny materiał dotyczący obrony Karpat, który zawierał też propozycję odnawiania dróg o strategicznym znaczeniu wojskowym. Do tej kategoria spadła także droga z Humennego przez Sninę i Przełęcz nad Roztokami Górnymi do Baligrodu.